Aerifikáca

Aerifikácia

Aerifikácia, u nás nazývana aj prevdzušnovanie, je proces pri ktorom sa zasahuje do koreňovo vegetačnej vrstvy trávnika, vďaka čomu sa zlepšujú jeho fyzikálne vlastnosti. Hlavným cieľom aerifikácie je dodanie väčšieho množstva kyslíka pre váš trávnik. 

Pri aerifikácii sa trávnik „prepicháva“ plnými, alebo dutými hrotmi do hĺbky 5-10 centimetrov. Pri kvalitnom pôdnom podklade je však možné ísť až do hĺbky 25cm, čo je výhodné hlavne ako príprava na proces pieskovania trávnika.

Prepichávanie trvánika, vytváranie vertikálnych dier v trávniku, umôžňuje lepší prísun živín ku koreňovej sústave. Najdôležitejšou živinou je však samotný kyslík. Bez neho totiž nemôže rásť nič,  dokonca ani tráva. Po procese aerifikácie sa odporúča doplnenie živín pre trávnik hnojením, nakoľko cez pripravené diery sa živiny dostanú až priamo ku koreňom. 

Aerifikácia Greenmann

Aerifikáciu, je rovnako ako Vertikutáciu možné vykonávať 2 krát do roka. Jarnú, ako aj jesennú aerifikáciu je vhodné spojiť, okrem hnojenia, aj s pieskovaním trávnika, vďaka ktorému zabezpečíme ešte výraznejšie zlepšenie pôdnych vlastností.

POZOR! Aerifikácia nie je náhradou vertikutácie! Predovšetkým na jar je veľmi dôležité, aby sa vertikutáciou odstránila vrstva trávnej plste, ktorá môže byť po zime veľmi výrazná.

Aerifikáciu plnými, ako aj dutými hrotmi vykonávame pomocou stroja Verti-Drain® 7212, ktorý môže vytvárať v trávniku dieri až do hĺbky 25 centimetrov!