Výsev trávnika

Vysievanie trávnika

Hustý trávnik vyžaduje okrem kvalitného pôdneho podkladu aj kvalitný výsev.
Po odstránení trávnej plsti, prevzdušnení trávnika a jeho vypieskovaní, prichádza na rad výsev trávneho semena. No aby bol výsev úspešný a zároveň čo najefektívnejší z pohľadu počtu vyklíčených semien, je nutné dodržať niekoľko zásad. 
R

Teplota

Počasie rozhoduje o tom, kedy je vhodné vysievať nové semená, nie váš rozpis súťaží. Kvalitné druhy trávnych semien vyklíčia a prežijú už pri 4°C, no pokiaľ nočné teploty klesajú pod túto hranicu, treba s vysievaním počkať.

R

Vlhkosť

Trávne semeno potrebuje mať k svojmu vyklíčeniu dostatok vlahy. Pri jarnom výseve vám často dážď pomôže udržať semená v tej správnej vlhkosti, no vždy musíte mať na pamäti, že 7-10 dní stáleho vlhka je minimum, ktoré semeno potrebuje pre svoje vyklíčenie.

R

Čas

Pri futbalových trávnikoch je rovnako dôležitý aj čas bez záťaže, ktorý po vysiatí dokážete zabezpečiť. Najkvalitnejšie trávne semená môžete naplno zaťažovať už 7 dní po ich vysiatí bez toho, aby ste ich zničili. Ak však tento čas nedokážete zabezpečiť pre celú vašu hraciu plochu, je nutné pristúpiť len k lokálnemu výsevu, alebo počkať na vhodnejšie obdobie. 

Výsev trávnika
Pre kvalitný výsev využívame stroj REDEXIM Speed-Seed 1100, ktorý si sám pripravuje vhodné otvory pre trávne semená, a zároveň po vysiati tieto otvory rovno aj sám uzatvára.

Rovnako dôležitá, ako kvalita strojov, je pre nás dôležitá aj kvalita trávnych semien. Preto vysievame iba kvalitné trávne semená značiek Barenbrug a DLF.

 

REDEXIM Speed-Seed 1100

Dosev trávnika diskovou sejačkou

ST418 VibeDisc-Seeder je disková sejačka, ktorá presne a rovnomerne seje trávne osivo a podporuje rýchle klíčenie. Vibračné tenké rezacie kotúče najprv rozrežu pôdu a vytvoria malú šikmú štrbinu v tvare V na ploche trávnika. Druhý rad kotúčov otvorí túto štrbinu, takže osivo do nej presne zapadne. Zadný valec zaisťuje, že štrbiny sa potom zľahka uzavrú. Zmenou prevodových stupňov je možné dávkovanie presne nastaviť a prispôsobiť vašim požiadavkám a príslušnému osivu. Veľkou výhodou diskovej sejačky je fakt, že osivo je vysiate v požadovanej hĺbke priamo do pôdneho profilu, čím sa dosiahne vysoká klíčivosť. Osivo sa taktiež nestane potravou pre vtáky, ako to býva pri plošnom povrchovom výseve či výseve hrotovou sejačkou. 

Technické parametre ST418 VibeDisc-Seeder :
Pracovná šírka: 65cm
Nastaviteľná hĺbky výsevu: od 0-15 mm
Rozostup diskov: 40mm