Vertikutácia

Vertikutácia

Vertikutácia, ľudovo nazývaná aj vertikulácia,  je proces odstraňovania nahromadenej trávnej plste a vertikálne prerezanie trávnika. Po vertikutácii môže trávnik lahšie dýchať, lepšie absorvuje živiny, ako aj tak dôležitú vlhkosť.

Pojem vertikutácia pochádza z angličtiny – vertical cut, čo môžeme preložiť ako vertikálny rez. Práve vertikálne prerezanie koreňov robí rozdiel medzi vertikutáciou a vyčesávaním trávnika.
Vertikutáciu sa odporúča robiť 2 krát do roka. Prvé – jarné prerezanie je možné vykonávať hneť, ako to poveternostné podmienky dovolia. Trávnik však už musí byť preschnutý, a 1-2 krát pokosený. Jarnú vertikutáciu futbalových trávnikov však netreba veľmi uponáhľať. Po prerezaní trávnika je totižto vyhodné do pripraveného rezu vysiať nové trávne semeno, ktoré by však pri veľmi skorom vysiatí mohlo pri prípadných nočných mrazoch zamrznúť.
Vertikulácia trávnika

Prerezanie trávnika do hĺbky 1-2mm

Druhým termínom dôležitým pre futbalové trávniky je september, kedy už trávnik netrpí letnými horúčavami, a zároveň má ideálne podmienky na svoju regeneráciu. Vertikutácia totiž podporuje rasť tráv (odnožovanie), čoho výsledkom je hustejší a silnejší trávnik. 

Profesionálna starostlivosť o ihrisko

Pri dlhodobej a dôkladnej starostlivosti môže váš trávnik vyzerať aj takto

V našej firme proces vertikutácie vykonávame pomocou stroja PERUZZO Koala 1200 Professional, ktorého výhodou je jeho systém priameho zberu trávnej plste. Po vertikutácii preto nie je nutné vykonávať ďalšie čistenie trávnika, ale môžeme pristúpiť rovno k ďalším úkonom, ako sú vysievanie alebo hnojenie trávnika.